Od 1 stycznia 2013 obowiązują nowe zasady przyznawania becikowego
wtorek, 9 lipca 20130 komentarze
Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Od 1 stycznia 2013 r. nastąpiła zmiana zasad wypłacania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, zwanej popularnie „becikowym”.
W dniu 1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1255), Zgodnie z tą ustawą becikowe będą mogły otrzymać tylko rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osoby nie przekracza kwoty 1922, zł miesięcznie. Wysokość zapomogi nie ulega zmianie – nadal jest to kwota 1000 zł wypłacana jednorazowo.
Dokumenty jakie należy przygotować aby otrzymać becikowe:
- wniosek o przyznanie becikowego
- zaświadczenie lekarskie matki dziecka, że matka zgłosiła się do lekarza ginekologa nie później jak w 10 tygodniu ciąży i pozostawała pod opieką lekarską przez cały okres ciąży
- oświadczenie, że drugi z rodziców nie otrzymał becikowego
- oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa) – wzór oświadczenia o wysokości dochodów
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
- kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie
Jeżeli pierwsza wizyta u ginekologa przypadnie po 10 tygodniu ciąży, będzie to jednoznaczne z tym, że rodzic nie otrzyma jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.
O zapomogę możesz wystąpić w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka, objęcia opieką albo przysposobienia.
Prześlij komentarz